Noble Quran » Svenska » Sorah Al-Mursalat ( Those sent forth )
Choose the reader
Svenska
Sorah Al-Mursalat ( Those sent forth ) - Verses Number 50
فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ ( 23 )

Så har Vi fogat det - och hur förträffligt har Vi inte fogat det!
وَجَعَلْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ شَامِخَاتٍ وَأَسْقَيْنَاكُم مَّاءً فُرَاتًا ( 27 )

Och sänkt ned i den höga, fast förankrade berg och gett er sött vatten att dricka?
انطَلِقُوا إِلَىٰ مَا كُنتُم بِهِ تُكَذِّبُونَ ( 29 )

FORTSÄTT er väg mot den [verklighet] som ni alltid förnekade!
هَٰذَا يَوْمُ الْفَصْلِ ۖ جَمَعْنَاكُمْ وَالْأَوَّلِينَ ( 38 )

Det är Åtskillnadens dag [då Gud skall skilja de goda från de onda och säga:] "Vi har fört er samman med förnekarna från gångna tider;
فَإِن كَانَ لَكُمْ كَيْدٌ فَكِيدُونِ ( 39 )

har ni någon [oprövad] krigslist [för att slingra er undan straffet], använd den då mot Mig!"
إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي ظِلَالٍ وَعُيُونٍ ( 41 )

DE SOM fruktade Gud skall få njuta av [svalkande] skugga bland [porlande] källor,
كُلُوا وَاشْرَبُوا هَنِيئًا بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ ( 43 )

[Och de skall uppmanas:] "Ät och drick av hjärtans lust; [detta är belöningen] för era handlingar [i livet]!"
كُلُوا وَتَمَتَّعُوا قَلِيلًا إِنَّكُم مُّجْرِمُونَ ( 46 )

ÄT OCH gläds åt livet en liten tid, ni trotsiga, obotfärdiga syndare!
Random Books
- Salât-ul-’Îdayninnehåll: Sheikh Nâsir-ud-Dîn al-Albânî har i denna bok samlat autentiska hadiser och athar gällande de två ’Îd-bönerna, och visar vikten i att följa denna sunnah.
Source : http://www.islamhouse.com/p/204089
- Viktiga Lektioner för den Muslimska Nationen-
Source : http://www.islamhouse.com/p/322547
- En kort illustrerad guide för att förstå IslamDenna bok är en kort guide för att förstå islam
Source : http://www.islamhouse.com/p/172711
- al-´Ibrah fî Shahr-is-Sawm [Lärdomen i fastemånaden]innehåll: Allâh har hedrat denna månad och låtit den vara en av det nästa livets årstid. Däri tävlar tjänarna om att dyrka Allâh för att uppnå segern och närheten till Allâh. De söker Allâhs närhet via daglig fasta och nattlig bön och läsning i Hans mäktiga Skrift.
Source : http://www.islamhouse.com/p/204085
- Manâsik-ul-Hadjdj wal-´Umrah fîl-Kitâb was-Sunnah wa Âthâr-is-Salaf [Vallfärdens och ´Umrahs ritualer baserade på Boken, Sunnah och Salafs rapporteringar]innehåll: Jag ger dessa råd och gagnade uppgifter till våra vallfärdande bröder innan vallfärden: Vallfärdaren är ålagd att frukta sin Herre och kämpa hårt för att inte falla i det Allâh förbjudit. Han (ta´âlâ) sade: ”Vallfärden [skall fullgöras under] de kända månaderna. Den som då beger sig i väg skall så länge vallfärden varar avhålla sig från intim samvaro med kvinnor, grovt tal samt trätor och tvister.”
Source : http://www.islamhouse.com/p/204103