Noble Quran » Svenska » Sorah Al-Qari'ah ( The Striking Hour )
Choose the reader
Svenska
Sorah Al-Qari'ah ( The Striking Hour ) - Verses Number 11
يَوْمَ يَكُونُ النَّاسُ كَالْفَرَاشِ الْمَبْثُوثِ ( 4 )
[Det skall dåna] en Dag då människorna myllrar och svärmar som mott och mal,
وَتَكُونُ الْجِبَالُ كَالْعِهْنِ الْمَنفُوشِ ( 5 )
och då bergen [förvandlas] till högar av kardad ull.
Random Books
- Kitâb al-Hawâdith wal-Bid´a [Guldkorn om Bid`ah]innehåll: Efter att ha läst ut Imâm Abû Bakr Muhammad bin al-Walîd at-Tartûshîs (530 H – rahimahullâh) fenomenala bok ”Kitâb-ul-Hawâdith wal-Bid´a”, fann vi oerhört många viktiga lektioner och skinande juveler rörande Bid´a och andra vardagliga frågor som vi tänkte dela med oss.
Source : http://www.islamhouse.com/p/204115
- BARA ETT BUDSKAP!BARA ETT BUDSKAP!
Source : http://www.islamhouse.com/p/265470
- Shurut-us-Salah [Bönens villkor]innehåll: Sheikh Muhammad bin ’Abdil-Wahhâb behandlar i denna bok de vilkor som krävs för att en individs bön skall vara giltig. Därefter går han vidare med att behandla bönens pelare och åläggningar.
Source : http://www.islamhouse.com/p/204121
- Qiyam Ramadhaninnehåll: Sheikh Nâsir-ud-Dîn al-Albânî har i denna bok samlat autentiska hadiser och athar gällande nattbönen och itikaf. Ett måste för de som är måna om att följa sunnahn.
Source : http://www.islamhouse.com/p/204087
- Koranen och modern vetenskapKoranen och modern vetenskap
Source : http://www.islamhouse.com/p/308009












